2017 Bükki Nemzeti Park ezüstérme és színesfém érme
Budapest, 2017. április 20. – A Magyar Nemzeti Bank folytatja a 2010-ben indult, magyarországi nemzeti parkokat bemutató ezüst emlékérme-sorozatát. A Bükk-hegység nemzeti parkká nyilvánításának 40. évfordulója alkalmából a 2017-es kibocsátáson a Bükki Nemzeti Park jelenik meg. Az érméből 10 000 Ft-os címletű ezüst és 2000 Ft-os címletű színesfém változatot bocsát ki a jegybank 2017. április 21-én. A különleges, fekvő téglalap alakú emlékérmék a sorozat negyedik tagjaként jelennek meg az Őrségi, a Duna-Dráva és a Duna-Ipoly Nemzeti Parkot követve.
Bükki Nemzeti Park ezüstérme
Bükki Nemzeti Park színesfém érme
Mindkét emlékérme hazánk törvényes fizetőeszköze, de nem forgalmi célokat szolgálnak. Az emlékérmék a magyarországi nemzeti parkokat bemutató sorozat részeként jelennek meg, így témaválasztásukban, motívumvilágukban is a sorozat eddigi darabjait követik, amelyeknek előlapjain az egyes nemzeti parkokra jellemző állat- vagy növényfaj jelenik meg, míg hátlapjukon egy tájrészlet vagy látképszerű épületábrázolás szerepel.
Az ezüst és a színesfém emlékérme érmeképileg azonos, csak az értékjelzésben térnek el. Az emlékérmék kísérletet tesznek a Bükki Nemzeti Park egyediségének, a természet és a kulturális örökség értékeinek bemutatására. Előlapjukat a Bükki Nemzeti Park emblematikus növényének, a nemzeti park logójában is megjelenő szártalan bábakalácsnak az ábrázolása tölti ki. Az előlapon találhatóak továbbá a kötelező érmeképi elemek: a 10 000 illetve a 2000 FORINT értékjelzés, a „MAGYARORSZÁG” felirat, a 2017 verési évszám és a mikro méretű biztonsági elemet tartalmazó „BP.” verdejel.
A hátlapon a legismertebb hazai őskori régészeti lelőhelyünk, a Szeleta-barlang jelenik meg, a barlang belsejéből ábrázolva. Itt találtak hazánkban először ősemberre utaló leleteket. Az érme bal oldalán olvasható a „SZELETA-KULTÚRA” felirat, amely a benne elsőként feltárt leletek jellemzői és leletgazdagsága okán a barlangról nyerte elnevezését, és egy olyan közép-európai régészeti kultúrát jelöl, melyet elsősorban a kétoldalt megmunkált babér- és fűzfalevél formájú pattintott kőeszközökkel (kaparókkal és hegyekkel) jellemeznek, és a neandervölgyi ősemberrel hoznak kapcsolatba.
A kompozíció bal oldalán a barlangból előkerült, valószínűleg i. e. 40 000-re datálható lándzsahegy ábrázolása szerepel, a központi érmeképi elemtől leválasztva. Itt olvasható továbbá a „BÜKKI NEMZETI PARK” felirat is. Az emlékérméket Kereszthury Gábor iparművész tervezte, mesterjegye a hátoldal jobb alsó sarkában található.
A 10 000 forint névértékű emlékérme 925 ezrelék finomságú ezüstből készült, súlya 31,46 gramm. A színesfém változat réz (75%) és nikkel (25%) ötvözetéből készült, súlya 27 gramm. A két érmetípus mérete azonos, 26,4x39,6 mm-es álló fekvő téglalap, szélük sima.
Mindkét emlékérméből 5-5000 darab készíthető, az ezüstből tükörfényes (proof), míg a színesfémből selyemfényes (BU) kivitelben. Az ezüst veret további érdekessége, hogy az előlapján szereplő fő motívum különleges lézeres technológiával készült, aminek köszönhetően a virág egyes részei három különböző felületi struktúrával jelennek meg, a motívumnak egyedi fényhatást kölcsönözve.
2014-től minden nemesfémből készült emlékérmét olcsóbb alapanyagú, színesfém változatban is kibocsát az MNB. Az emlékérmék értékközvetítő, ismeretterjesztő szerepének minél szélesebb körű betöltését elősegítendő, a 10 000 forintos címletű ezüst emlékérme a kibocsátást követő három hónapban, a 2000 forintos címletű színesfém emlékérme időkorlát nélkül, a teljes készlet erejéig a rajtuk szereplő névértékkel azonos áron vásárolható meg.
2015 Duna-Ipoly Nemzeti Park ezüstérme és színesfém érme
Duna-Ipoly Nemzeti Park ezüstérme
Duna-Ipoly Nemzeti Park színesfém érme
Budapest, 2015. április 22 - a Magyar Nemzeti Bank 10 000 forintos címletű ezüst és 2000 forintos színesfém emlékérmét bocsátott ki „Duna-Ipoly Nemzeti Park” megnevezéssel. Az emlékérme a magyarországi nemzeti parkokat bemutató sorozat harmadik tagjaként jelent meg a 2010-ben kibocsátott Őrségi Nemzeti Park és 2011-ben kibocsátott Duna-Dráva Nemzeti Park emlékérméket követve.
Az emlékérme előlapján, a középmezőben a Dunakanyar Zebegény-Visegrád közötti folyószakaszának ábrázolása látható, előtérben, jobb oldalon a havasi cincérrel, a Duna-Ipoly Nemzeti Park címerállatával. A bal felső sarokban, négy vízszintes sorban az értékjelzés, a „FORINT” felirat, valamint – a névérték első számjegye alatt – a „2015” verési évszám és a „BP.” verdejel olvasható. Az emlékérme szélén, jobb oldalon, egymás alatti két vízszintes sorban a „havasi” és a „cincér”, lent a „MAGYARORSZÁG” felirat olvasható.
Az emlékérme hátlapján, a középmezőben a Dunakanyar Zebegény-Visegrád közötti látképének ábrázolása látható. Az emlékérme felső részén, középen, egymás alatti két vízszintes sorban a „DUNA-IPOLY” és a „NEMZETI PARK”, lent, középen – a látkép ábrázolásában elhelyezve, kézírással – a „Dunakanyar” felirat olvasható. Az emlékérme jobb alsó szélén – a látkép ábrázolásában elhelyezve – Kósa István tervezőművész mesterjegye látható.
Az ezüst emlékérme fekvő téglalap alakú, 925 ezrelék finomságú ezüstből készült, súlya 31,46 gramm, mérete 26,4x39,6 mm, széle sima. A színesfém változat réz (75%) és nikkel (25%) ötvözetéből készült, súlya 27 gramm, méretben és éremképben nem tér el az ezüst verettől.
2014-től minden nemesfémből készült emlékérmét olcsóbb alapanyagú, színesfém változatban is kibocsát az MNB, ezzel kedvezve azoknak az érdeklődőknek, akik egy-egy téma művészi megvalósítását mérsékeltebb áron szeretnék megvásárolni. Emellett az MNB és a Magyar Pénzverő Zrt. a fiatalabb korosztály érmegyűjtési kedvét kívánja ösztönözni azzal, hogy számukra is megfizethetővé teszi az emlékérméket. A 10 000 forint névértékű Duna-Ipoly Nemzeti Park ezüst emlékérme a kibocsátástól számított három hónapig, a 2000 forint névértékű színesfém emlékérme a teljes készlet erejéig a névértékkel azonos áron vásárolható meg.
2011 Duna-Dráva Nemzeti Park ezüstérme
A Magyar Nemzeti Bank 5000 forintos címletű ezüst emlékérmét bocsátott ki „Duna-Dráva Nemzeti Park” megnevezéssel. Az emlékérme a magyarországi nemzeti parkokat bemutató sorozat második tagjaként jelent meg.
Az emlékérmét Kereszthury Gábor tervezte. Az emlékérme előlapján, a középmezőben egy repülő fekete gólya átlósan elhelyezkedő ábrázolása látható. A gólya ábrázolásától jobbra, három vízszintes sorban az „5000” értékjelzés, a „FORINT” felirat és a „2011” verési évszám, balra a „BP.” verdejel, a gólya ábrázolása alatt a „MAGYAR KÖZTÁRSASÁG” felirat olvasható.
Az emlékérme hátlapján, a középmezőben a Duna-Dráva Nemzeti Park egyik jellegzetes táji eleme, a partifecske üregeivel teli szakadópart ábrázolása látható. A szakadópart ábrázolása fölött, egymás alatti vízszintes sorokban balra zártan a „DUNA-DRÁVA” és a „NEMZETI PARK” felirat, középre zártan a „szakadópart” felirat olvasható. Az emlékérme jobb alsó sarkában Kereszthury Gábor tervezőművész mesterjegye található.
Az emlékérme fekvő téglalap alakú, 925 ezrelék finomságú ezüstből készült, súlya 31,46 gramm, mérete 39,6x26,4 mm, széle sima.
Az emlékérméből 8000 darab készíthető, amelyből 5000 darab különleges – ún. proof – technológiával verhető.
2010 Őrségi Nemzeti Park ezüstérme
A Magyar Nemzeti Bank – a Föld napja alkalmából – „Őrségi Nemzeti Park” megnevezéssel 5000 forintos címletű ezüst emlékérmét bocsátott ki 2010. április 22-én.
Az emlékérmét Gáti Gábor tervezte. Előlapján a kötelező éremképi elemek („5000 FORINT” értékjelzés, a „MAGYAR KÖZTÁRSASÁG” felirat, a 2010 verési évszám, valamint a BP. verdejegy) mellett fő motívumként az Őrségi Nemzeti Park címerállata (zanótboglárka) látható.
Az emlékérme hátlapján az Őrségi Népi Műemlékegyüttes egyik, szalafő-pityerszeri épületcsoportjának ábrázolása látható. Az épületcsoport ábrázolásától balra fent az „ŐRSÉGI NEMZETI PARK”, jobbra lent a „Szalafő – Pityerszer” felirat olvasható. Az épületcsoport ábrázolása alatt, bal oldalon található a tervezőművész mesterjegye.
Az emlékérme téglalap alakú, 925 ezrelék finomságú ezüstből készült, súlya 31,46 gramm, mérete 39,6 mm×26,4 mm, széle sima.
Az emlékérméből 8000 darab verhető, ebből 5000 darab különleges – ún. proof – technológiával.