200 forintos alkalmi érmek

                                    Alkalmi 200 forintos érmek

                                    

 

 

2024 Batthyány 200 forintos színesfém érme

Lehet, hogy egy kép erről: pénz és szöveg

2023 Petőfi 200 forintos színesfém érme

1992-1998 200 forintos ezüst érme

Ezüst 200 forintos érme - ezüst érme

Az érme pár két darab 200 forintos ezüst érmet tartalmaz.

Az egyik 200 forintos ezüst érme

200 forintos ezüst érme előlapján: Deák Ferenc arcképe látható
200 forintos ezüst érme hátlapján: a Lánchíd látható

A másik 200 forintos ezüst érme

200 forintos ezüst érme előlapján:a Magyar Nemzeti Bank látható
200 forintos ezüst érme hátlapján a Lánchíd látható

Az ezüst érme 500‰ -os ezüst-réz ötvözetből készült.
Átmérője 32 mm,
Vastagsága 1,7 mm,
Tömege 12 g.
Kiadás éve 1992 - 1998  (Forrás: wikipédia)

Szinte már-már legendás az egykori ezüst kétszáz forintos. 1992-ben bocsátották ki és 1998-ban már be is vonták az érmét, hiszen értéke meghaladta a címlet értékét. A pletyka szerint az 1992-es kibocsátású érme még magasabb ezüsttartalommal rendelkezett, mint a későbbiek, de ezt a Magyar Pénzverő Zrt. információi cáfolni igyekeznek. Az ezüsttartalmi különbséget sokan a színbeli eltérésekkel magyarázták, holott az nem annak, hanem az anyaglágyítási folyamat során alkalmazott eljárásbeli különbségeknek volt köszönhető. Minden évjáratú érme hat grammnyi színezüstöt tartalmaz, és míg az első példányokat a British Royal Mintben verték, addig a későbbiek hazai pénzverdékben készültek.

Sokat érhet a tárcádban lapuló érme is
Még forgalomban lévő érmék esetében is találkozhatunk a névértéküknél sokkal többet érő darabokkal. Ezek bár nem annyira értékesek, mint az alacsony darabszámú érmék (általában egy-két milliós veretkészletről beszélünk), ha eladnánk őket, eredeti értékük sokszorosát vághatnánk zsebre. Például egy öt darabos, különböző évfordulókra kiadott ötvenforintos válogatást vásárolhatunk az apróhirdetési oldalakon egy ezresért, vagy egy Kossuth százas kilencszáz forintot is érhet. A Deák Ferences húszast kétszáz forint körül árulják.

Ennek ellenére a numizmatikai (azaz pénztörténettel, pénzveréssel foglalkozó tudomány) honlap, a Forint Portál adatbázisa szerint nem ugyanakkora értékű az összes évjáratú érme. Az első két évbeliek a legalacsonyabb értékűek, hiszen ezeket milliós darabszámban verték. Az 1995-ös már drágább, mert a százezer darabot sem érte el a kibocsátott érmeszám. De a legértékesebb az utolsó két év érmekészlete, hiszen ezek nem is kerültek forgalomba, csupán gyűjtői kiadásuk létezik és mindössze párezer efféle érme készült azokban az években.

Így az apróhirdetési oldalakon is eltérő árral, elég drágán találkozhatunk az egykori kétszáz forintos érmékkel. Például egy darab középkategóriás, 1995-ös érme kétezer-ötszáz forint, míg a korai, 1992-es kiadás kétezer forint körül mozog, de találni 1993-ast ezerkétszáz forintért is. Akad elrugaszkodott hirdető is: húszezerért kínálja a legkisebb értékű veretet. Viszont a legértékesebb, gyűjtői darabok harmincezer forint körül mozognak, de ha valaki szemfüles, akár tízezerért is hozzájuthat egyhez. A kereslet is nagy ezekre az érmékre, bizonyos oldalakon sokkal több az a hirdetés, melyben keresnek, és nem kínálnak. Ha tehát valaki kétszázas érme gyűjtésére adná a fejét, érdemes előre tájékozódnia, mert rengeteg olyan hirdetésbe lehet belefutni, melyek jóval magasabb áron kínálják az értéktelenebb érméket.

Nem egyedi jelenség, hogy egyes érmék jóval többet érnek eredeti névértéküknél. A brit példa igen meghökkentő: több 50 penny-s érmét (értéke körülbelül százkilencven forint) is eladtak majd' hetvenezer forintnyi fontért, azaz háromszázhatvanszoros áron. De egyes árusítok szerint körülbelül százkilencvenezer forintnyi fontért is elkelhetne egy-egy ilyen érme. A különleges penny Kew Park (angliai Királyi Botanikus Kertek) tematikájú, és csak kétszáztízezer készült belőle 2009-ben, ugyancsak a British Royal Mintben.

A boltban való vásárláskor valóban csupán 50 pennyt ér ez a ritka darab, csupán alacsony darabszáma teszi olyan értékessé a gyűjtők számára. Csakúgy, mint a magyar forint esetében: itt is a ritkaság növeli meg az értéket, nem pedig a valós összetétel, vagy épp az a nemes alkalom, ami kapcsán kibocsátották. Például egy öt darabos, különböző évfordulókra kiadott ötvenforintos válogatást vásárolhatunk az apróhirdetési oldalakon egy ezresért, vagy egy Kossuth százas kilencszáz forintot ér.

Vedd meg most, egybe a 200 forintos érmeket >>

Tekintsd meg a különleges alkalmi érmeket >>

Forrás: MNB