2023. év I. András arany emlékérme
Egy darabka történelem emlékérmén!
névérték: 500 000
minőség: Proof
kibocsátás: 2023.08.21.
anyag: Au .999
finomság: .999
kibocsátott darabszám: 500 darab
átmérő: 34,00 mm
súly:1 uncia (31,104 g)
tervező: Szilos András
I. András – „Országépítő királyok Árpád dinasztiájából” sorozat 500.000 forint névértékű 500 db-os korlátozott példányszámban gyártott arany emlékérme,.
I. András aranyérme az „Országépítő királyok Árpád dinasztiájából” sorozat – 2. eleme.
I. András arany emlékérme
I. András (1046-60) magyar király, aki a Szent István halálát követő zűrzavaros időszakban anélkül állíttatta vissza a keresztény rendet, hogy az ország a Német-Római Birodalom hűbéresévé vált volna. Az országépítő jelzőt emellett azzal érdemelte ki, hogy az országot dinasztikusan megosztotta fivérével, Béla herceggel; Szent István férfiági leszármazottjaként uralkodott az államalapító király tiszteletét megalapozva, értékrendjét követve; 1055-ben Tihanyban bencés monostort alapított, és az uralkodói szuverenitás megnyilvánulásaként okleveleket adott ki, köztük a tihanyi apátság alapítólevelét, melyet az első hazai eredetiben fennmaradt oklevélként és magyar nyelvű szórványemlékként tartunk számon. Az apátság altemplomában található az uralkodó sírhelye.
Az „I. András király” emlékérme az „Országépítő királyok Árpád dinasztiájából” című sorozat második elemeként jelenik meg, mely sorozat a legjelentősebb Árpád-házi királyokat hivatott bemutatni. A sorozat a történeti hűség megsértése nélkül tíz uralkodóra fókuszál, és az előzetes tervek szerint két évente bővül egy-egy új taggal.
Előlap: Az emlékérme előlapján az uralkodó által veretett ún. második típusú ezüst dénár előlapjának ábrázolása látható, a tihanyi apátság alapítólevelét megidéző pergamenszerű felületen. A poncolásos technikával készült középkori pénzérme körirata „REX ANDREAS” megnevezi a kibocsátót, és a kereszt motívummal kifejezi az uralkodó elkötelezettségét a keresztény rend visszaállítása mellett. A pénzverés egyben az uralkodói szuverenitás megnyilvánulása.
Hátlap: Az emlékérme hátlapján – ugyancsak pergamenszerű felületen – I. András idézőpecsétjének ábrázolása látható, amely hiteles forrásként szolgál az uralkodó stilizált ábrázolásához. Az idézőpecsét képétől balra I. András tihanyi apátság alapítólevelén szereplő ligatúrájának, névbetűinek összevont ábrázolása, jobbra a latin nyelvű „REX” (király) felirat szerepel. Fent félköriratban az uralkodó neve, míg lent az uralkodásának idejét jelölő „1046 – 1060” évszámok olvashatók, alatta az emlékérmét tervező Szilos András fémműves formatervező iparművész mesterjegye látható.