Az érme vereteket készíthetik polírozott lapkára (Proff), piefort (vastagveret), vagy csillogó lapkára (BU), az érme kép egyforma csak a minőségében más, fényes (PP), vastagveret (piedfort), vagy matt (BU) minőségű.
A PP (Proff) jelzésű érme:
A proof (szokásos rövidítése PP a német Polierte Platte kifejezésből, jelentése polírozott lapka) az érmék minősítésére használt kifejezés.
A proof kivitelű érméket polírozott szerszámokkal polírozott lapkára verik. A proof technikával előállított érmék háttere tükörfényes, ezért tükörveretnek is nevezik. A proof érméket körültekintően kell kezelni, mivel nagyon érzékenyek a környezeti hatásokra, célszerű műanyag kapszulában tárolni. Ezzel a technológiával főként gyűjtőknek szánt érmék készülnek, a modern érmék legmagasabb minőségi fokát képviseli.
A BU jelzésű érme:
A BU, verdefényes (szokásos rövidítése BU a Brilliant Uncirculated kifejezésből, jelentése csillogó, forgalomba nem került) az érmék minősítésére használt kifejezés.
A BU magyar megfelelője selyemfényes.
BU jelzéssel olyan érméket minősítenek, amelyek forgalomba egyáltalán nem kerültek, puszta kézzel nem fogták meg őket, hanem egyből tárolóba vagy kapszulába csomagolták és megőrizték eredeti csillogásukat. A gépi feldolgozás miatt az érmék egymáshoz verődve apró karcolást ejthettek egymáson, habár verdefényes csillogásukat megőrizték. Mivel ez a legmagasabb tartásfok, a gyűjtők az ilyen darabokat is keresik.
A piefort jelzésű érme:
A Piefort kifejezés francia eredetű, a jelentése vastagveret. A vastagveret (francia eredetű kifejezéssel piefort vagy pieforte; a piefort és piéfort hibásan betűzött alakok a Krause és Mishler-féle Standard Catalog of World Coins érmekatalógus nyomán terjedtek el) azoknak az érmeváltozatoknak a megnevezése, melyeket a szokásosnál vastagabb lapkára vertek. A vastagveretek a próbaverettől abban térnek el, hogy a forgalmi pénzekhez használt verőtövekkel készülnek. (Vagyis nincs rajta megkülönböztető jel vagy felirat.)
A piefort kifejezést elsősorban (de nem kizárólag) a franciaországi veretekre használják, melyeket a 15. században elszórtan, a 16. században már rendszeresen vertek. Régebben ajándékozási és bemutatási céllal verték, napjainkban kifejezetten gyűjtői igényeket szolgálnak.
Magyarországon a modern érmék közül az 1980-ban vert olimpiai (Lake Placid) emlékpénznek készült vastagverete.
Információs Portál forrása Wikipédia, MNB és a Pénzverő